Darłówko - dzielnica wypoczynkowa Darłowa

Darłówko, czyli nadmorska dzielnica miasta Darłowo, to atrakcyjne w okresie letnim miejsce, ze względu na znajdującą się tutaj plażę oraz Park Wodny. Działa w tym rejonie sezonowa baza noclegowa, obejmująca kwatery prywatne, ośrodki wypoczynkowe, hotele i pensjonaty.

Kąpielisko morskie w Darłówku zostało otwarte już w 1814 roku, a sama historia miasta Darłowo sięga XI wieku, kiedy istniał tutaj gród, którego mieszkańcy zajmowali się połowami, żeglarstwem, tkactwem i obróbką złowionych ryb. Miejscowość uzyskała prawa miejskie w 1271 roku nadane przez księcia Rugii Wisława II. W XIV wieku miasto nawiązało współpracę z Hanzą, rozpoczynając też budowę zamku. To na XIV oraz XV wiek datuje się najintensywniejszy rozwój osady, w tym czasie pod panowaniem m. in. Eryka Pomorskiego, króla Norwegii, Szwecji i Danii, który po swojej detronizacji powrócił do miasta urodzenia oraz późniejszym panowaniem księcia Bogusława X, zasłużonego dla rozwoju całego obszaru Pomorza Zachodniego.

W okresie II wojny światowej w mieście zostały zamontowane dwa najpotężniejsze w historii światowej sztuki militarnej niemieckie działa: Dora i Gustav, które były wizytowane przez Adolfa Hitlera.

Dziś Darłowo to miasto chętnie odwiedzane przez turystów spędzających swój czas urlopowy w dzielnicy Darłówko. Leżące tutaj ujście rzeki Wieprzy do Morza Bałtyckiego dzieli miasto na dwie połowy. Charakterystycznym elementem łączącym Darłówko zachodnie i wschodnie jest rozsuwany most wybudowany w 1988 roku, który zastąpiła dawniej istniejącą tutaj konstrukcję drewnianego mostu zwodzonego. To jedyna w Polsce konstrukcja tego typu, będąca szczególną atrakcją dla osób odwiedzających. Warto pamiętać, że pomost niedostępny jest dla samochodów, przez co nie istnieje bezpośredni dojazd do obu części dzielnicy.

Cały obszar Darłówka znajduje się na terenie chronionego Koszalińskiego Parku Nadmorskiego, a szczególną ochroną objęto główną część kanału portowego rzeki Wieprzy. Dla turystów szczególnie interesujący jest port wschodni, ponieważ stąd odchodzą statki wycieczkowe oraz kutry rybackie zabierające chętnych na rejsy wędkarskie. W porcie zachodnim z kolei główną frajdą są cumujące tutaj piękne jachty.

Ze względu na swoją długą historię jako miejsca wypoczynkowego Darłówko dysponuje wyjątkowo obszerną listą, na której znajdują się różnego rodzaju nadbałtyckie noclegi, pozwalającą w sezonie skorzystać z uroków tej dzielnicy oraz całego miasta Darłowo. Liczne pensjonaty, kwatery prywatne, wille, apartamenty i hotele czekają na turystów z Polski i zagranicy pozwalając na znalezienie noclegu w zróżnicowanym standardzie oraz w korzystnych cenach.